MENUMENU

نتایج جستجو برای : جرم تصرف عدوانی مجدد

مطالب حقوقی

پرسش: اگر در حین اجرای حکم رفع تصرف عدوانی، شخص ثالثی متصرف قسمتی از زمین شود، آیا محکوم‌له باید مجدداً درخواست رفع تصرف تقدیم کند یا اینکه حکم رفع تصرف به شخص ثالث مذکور هم تسری پیداخواهدکرد؟

 

نظراکثریت

بر اساس ماده 696 قانون مجازات اسلامی حکم به رفع تصرف صادر شده است. با توجه به اینکه حکم به رفع تصرف عدوانی درحال اجراست، به نظر نمی‌رسد فرد ثالث که درحین عملیات اجرایی و به احتمال فراوان با تمهید محکوم علیه برای ایجاد مانع در اجرای حکم در محل حاضر نشده است، مانع از تصرف و خلع ید باشد. بدیهی است چنانچه ثالث مدعی حق برای خود باشد می‌تواند جهت احقاق حق هم به صورت کیفری و هم با طرح دادخواست طبق مواد 146 و 147 قانون اجرای احکام مدنی اقدام قانونی کند.

 

پرسش و پاسخ های دعاوی تصرف

%d8%aa%d8%b5%d8%b1%d9%81

 

نظراقلیت

در پرونده‌های کیفری چون صدورحکم به مجازات، قائم به شخص است و اصل بر شخصی بودن مجازات است نمی‌توان حکم رفع تصرف که ماهیت کیفری و جزائی دارد به دیگران تسری داد؛ زیرا در ماده 696 قانون مجازات اسلامی برای مرتکب جرم دو نوع مجازات تعیین شده است، حبس و رفع تصرف. هرچند که رفع تصرف در شمار مجازات‌ها قید نشده است، چون در قانون مجازات قید شده است مجازات به شمار می‌آید و چگونه می‌توان حبس را نسبت به کسی و رفع تصرف را به کسی دیگر اجرا نمود. به طوری که نه در فرآیند رسیدگی کیفری وارد شده است و نه حکمی علیه وی (شخص ثالث) صادرشده است. اجرای حکم رفع تصرف که در ماده 696 قانون مجازات اسلامی قید شده است، اصل شخصی بودن مجازات را مخدوش نمی‌کند؛ چرا که این حکم و اجرای آن بستگی به موقعیت ملک زمین و یا محلی است که در حکم قید شده است نه شخصی که حکم کیفری علیه ایشان صادر شده است و در صورتی که حکم نسبت به شخص ثالث دیگری که متصرف شده است اجرا نشود اساس رسیدگی کیفری مخدوش و متزلزل خواهد شد و هر متصرف عدوانی می‌تواند با انتقال ملک مانع اجرای حکم باشد.

نظر کمیسیون نشست قضائی (2) جزائی

در موضوع تصرف عدوانی اعم از جنبه کیفری یا مدنی آن، سبق تصرف شاکی و لحوق تصرف مشتکی‌عنه و عدوانی بودن تصرف لاحق ارکان اساسی هستند و مرجع رسیدگی کننده درصورت احراز این امور رأی به رفع تصرف عدوانی صادر می‌کند. به عبارت دیگر باید احراز کندکه ملک موضوع شکایت در تصرف مشتکی‌عنه است نه شخص دیگر، در این صورت با صدور رأی و اعلام قطعیت آن، چنانچه ملک در تصرف فرد دیگری غیر از مشتکی‌عنه قرار گرفته باشد این امر مانع اجرای حکم و اعاده وضعیت سابق یعنی، تحویل ملک به شاکی خصوصی (محکوم‌له) نیست و در صورتی که متصرف بعدی، مدعی حقی باشد می‌تواند در دادگاه صالحه طرح دعوا کند.