محاسبه آنلاین هزینه و شرایط چاپ کتاب

الف) انواع چاپ کتاب

۱-چاپ کتاب در تیراژ پایین : در این روش که تا ۵۰۰ جلد مقرون به صرفه میباشد چاپ با استفاده از دستگاه های دیجیتالی صورت میگیرد که رزولوشن چاپ بین ۶۰۰ تا ۲۴۰۰ دی پی آی با توجه به نوع و مدل دستگاه متفاوت بود ، لذا کیفیت چاپ بسیار مطلوب و در برخی موارد در حد چاپ افست میباشد.

انچه در این نوع چاپ حائز اهمیت میباشد این است که متن داخلی کتاب توسط خود دستگاه به صورت کامل چاپ و مرتب گردید و ترتیبی توسط دست انسان و یا دستگاه های ثانویه صورت نگرفته و خطا در ترتیب صفحات وجود ندارد.

۲-چاپ تیراژ بالا : کتاب هایی که در تیراژ بالا به چاپ میرسند به روش افست چاپ میشوند.( حداقل ۱۰۰۰ عدد) در این نوع چاپ هم هزینه تمام شده بابت هرجلد مقرون به صرفه بوده و هم کیفیت چاپ در صورتیکه از مواد مرغوب استفاده شود در بالاترین میزان خواهد بود.

لازم به ذکر است چون در این روش ابتدا فرمها و صفحات داخلی جداگانه و مجزا چاپ شده و سپس توسط دست انسان و یا دستگاه های ترتیب کن ، ترتیب میشوند احتمال خطا در چیدمان صفحات وجود خواهد داشت

ب) انواع قرارداد چاپ با انتشارات

۱ ـ حق تألیف: در این نوع قرارداد انتشارات با شما قرارداد بسته و درصدی از قیمت پشت جلد ضربدر تیراژ را به عنوان حق تألیف به شما پرداخت میکند. این نوع قرارداد را انتشارات بیشتر با کسانی می بندند که شناخته شده و کتابهایشان پرفروش باشد.

این نوع قرارداد میتواند برای بعضی از افراد جذاب باشد زیرا نه هزینه ای پرداخت میکنند و نه در پخش نقشی دارند در این نوع قرارداد حق چاپ همیشه برای انتشارات محفوظ میماند.

۲ ـ مشارکت: در این نوع قرارداد هزینههای چاپ بین انتشارات و نویسنده تقسیم شده و سود فروش نیز به همان نسبت بین انتشارات و نویسنده تقسیم میشود.

٣ ـ واگذاری کتاب: شما با این قرارداد کتاب خود را با دریافت مبلغی برای همیشه به انتشارات واگذار کرده و هیچگاه هیچ مبلغ دیگری دریافت نکرده و حق چاپ کتاب خود را نخواهید داشت.

۴ ـ سرمایه گذاری مولف: در این حالت مولف تمام هزینه ها را پرداخت کرده به صورتی که هزینه های چاپ را به عنوان حق نشر به انتشارات می پردازد. تمام سود این فروش در این نوع قرارداد متعلق به مولف است.

ج) مراحل چاپ کتاب

۱ – کتاب پس از آماده شدن ، تایپ حروفچینی و صفحه آرایی می شود(اگر توسط مولف انجام نشود انتشارات با اخذ هزینه به شرح اتی انجام خواد داد)

۲ – کتاب برای گرفتن شابک ( یک کد سیزده رقمی بین المللی بوده که دربرگیرنده کلیه مشخصات کتاب میباشد و انتشارات به تعدادی معین در اختیار دارند) راهی خانه کتاب میشود .

۳ – پس از اختصاص شابک، کتاب به کتابخانه ملی برای صدور فیپا (شناسنامه کتاب ) فرستاده می شود

۴ – پس از دریافت فیپا که اطلاعات کامل کتاب در آن جمع شده کتاب به وزارت ارشاد برای دریافت مجوز چاپ فرستاده میشود تا مجوز چاپ برای کتاب صادر شود.

۵ – چاپ کتاب

توجه:تمام عزیزانی که میخواهند اقدام به چاپ آثارشان نمایند ( مخصوصا آن نویسندگانی که اولین اثرشان به چاپ میرسد ) با توجه به قیمت بالای کاغذ و وضعیت بازار کتاب توصیه می شود در ابتدا در تیراژ محدود اقدام به چاپ نمایند تا علاوه بر کاهش هزینه ، اقدام به بازاریابی نموده تا مشکلات فروش رو هم نداشته باشند. مهمترین مزیت چاپ کتاب در تیراژ محدود این است که دوستان میتوانند به راحتی نقاط قوت و ضعف اثر خود را در قالب کتاب چاپ شده مشاهده کرده و کاستی های احتمالی را برطرف نمایند. لازم به ذکر است که چاپ کتاب در تیراژ محدود(حتی زیر۱۰۰ جلد) هیچ فرقی از نظر مراحل اخذ مجوز و چاپ اثر نداشته و کیفیت کتاب نیز فرقی با تیراژ بالا ندارد..

دقت کنید با توجه به ریسک بالای سرمایه گذاری در زمینه کتاب چنانچه فقط دید مالی دارید در تصمیم خود بازنگری کنید و تمام جوانب را بسنجید .موفق باشید

طرق دریافت و اخذ مجوز چاپ کتاب

همانطور که میدانید دریافت مجوز کتاب یک سری مراحل اداری دارد که به دو روش زیر صورت میگیرد:

۱ – توسط خود صاحب اثر که به روش انتشارات مؤلف معروف بوده

۲ – توسط یک انتشارات که براساس قراردادهای متفاوتی که بین انتشارات و صاحب اثر منعقد میشود دربرگیرنده هزینه خواهد بود

تذکر مهم:

قابل توجه عزیزانی که که تمایل به چاپ کتاب خود دارند: در انتشارات چراغ دانش کلیه مراحل فنی چاپ کتاب و مراحل اداری آن اعم از ثبت کتابخانه ملی جهت اخذ شناسنامه کتاب ، درخواست مجوز چاپ از وزارت ارشاد ، و دریافت اعلام وصول اثر با نظارت کامل شما صورت گرفته و با توجه به بیواسطه بودن در امر چاپ ،آثار شما در کمترین زمان و با کیفیتی عالی و با کمترین هزینه ممکن به چاپ خواهد رسید.